PRAVNA.SZM.SK

 

 

VZORY      ZÁKONY       PRÁVNE POJMY       ODKAZY      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upozornenie

Trestný čin alebo priestupok?

 

V obidvoch prípadoch ide o spoločensky nežiaduce protiprávne konanie, avšak rôznej závažnosti. Väčšia závažnosť trestného činu sa odráža v druhoch trestov, ktoré možno za takýto čin uložiť a právnymi následkami činu. Osoby uznané právoplatným rozhodnutím súdu za páchateľa trestného činu nemôžu po istú dobu preukázať „bezúhonnosť“, čo je podmienka výkonu niektorých povolaní.

 

Odlišná je aj procesná úprava, teda predpis, ktorým sa konanie o konkrétnom skutku riadi. Pri priestupkoch je to zákon o priestupkoch a pri trestných činoch je to Trestný poriadok. Tieto konania sa v mnohom líšia. Priestupky prejednávajú orgány verejnej správy (obvodný úrad...), kým trestné činy prejednávajú súdy v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní (policajt a prokurátor).

 

Skutkové podstaty priestupku (jeho základné znaky) sú uvedené v priestupkovom zákone, ale aj v osobitných zákonoch (napr. stavebný zákon). To neplatí o trestných činoch, ich skutkové podstaty sa nachádzajú len v jednom jedinom zákone – v Trestnom zákone.

Významným rozdiel medzi TČ a priestupkom spočíva v postihu nedbanlivostného konania. Spáchanie TČ z nedbanlivosti sa postihuje, len ak je to výslovne uvedené v skutkovej podstate (...spácha čo aj z nedbanlivosti...“), kým pri priestupkoch sa nedbanlivostné konanie postihuje automaticky, okrem prípadu, že skutková podstata výslovne postihuje len úmyselné konanie  („...kto úmyslene spácha...“).

 

Niektoré činy môžu byť pri prvom spáchaní postihované ako priestupky, kým pri opakovaní obdobného činu (v rámci istej doby) môže ísť už o trestný čin (napr. pri krádeži pod 266 EUR).

 

30.7.2009

Pravna.szm.sk

súvisiace články:

Trestné oznámenie

 

 

                                                                    

počítadlo.abz.cz